• Kompetencje rady rodziców

Do kompetencji rady rodziców należy w szczególności:

• Występowanie we wszystkich sprawach dotyczących szkoły do dyrektora oraz pozostałych organów szkoły, a także organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny.

• Uchwalanie, w porozumieniu z radą pedagogiczną, programu wychowawczego i profilaktycznego szkoły.

• Opiniowanie projektu planu finansowego szkoły składanego przez dyrektora.

• Opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania.

• Opiniowanie możliwości podjęcia w szkole działalności przez stowarzyszenie lub inną organizację, w szczególności organizację harcerską.

• Opiniowanie dorobku zawodowego nauczycieli, w związku z ubieganiem się przez nich o awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego.

• Występowanie do dyrektora z wnioskiem o wprowadzenie obowiązku noszenia przez uczniów (na terenie szkoły) jednolitego stroju oraz udział w określeniu wzoru tego stroju.

• Występowanie z wnioskami o dokonanie oceny pracy dyrektora i nauczycieli.

• Występowanie z wnioskiem o utworzenie rady szkoły.

• Wybór przedstawicieli rodziców do rady szkoły, komisji oraz innych organów, których przepisy przewidują udział przedstawicieli rodziców uczniów danej szkoły.

• Wybór przedstawicieli rady do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora.

• Uchwalanie corocznego preliminarza rady i jego zmian.

• Zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego rady (po zbadaniu sprawozdania przez komisję rewizyjną i przedstawieniu przez nią opinii w tej sprawie).

• Uchwalanie propozycji wysokości składek rodziców.

• Podejmowanie decyzji o sposobach wydatkowania zebranych funduszy.