• Stypendia

• Stypendium szkolne

• 12.02.2022 15:21
        • Stypendium szkolne jest świadczeniem o charakterze socjalnym dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

• Stypendium szkolne - dla kogo?

Pierwszą formą wsparcia jest pomoc socjalne. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje:

• bezrobocie,
          • niepełnosprawność,
          • ciężka lub długotrwała choroba,
          • wielodzietność,
          • brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
          • alkoholizm lub narkomania,
          • gdy rodzina jest niepełna,
          • zdarzenie losowe.

Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, natomiast w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych - na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy.

Stypendium szkolne na edukację

Ustawa o systemie oświaty określa rodzaj wydatków oraz sposób, w jaki mogą zostać rozdysponowane środki pieniężne przyznane na dziecko w ramach pomocy socjalnej. Stypendium szkolne zgodnie z przepisami może być udzielane uczniom w formie:

• całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
          • pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.

Rada gminy definiuje sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności oraz formę, w jakiej udziela świadczenia w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy. Dodatkowo rada gminy ustala tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego.

Jak złożyć wniosek o stypendium szkolne?

Wnioski o przyznanie stypendium socjalnego dla dziecka na rok szkolny 2022/2023 można składać w terminie od 1 września 2022 r. do 15 września 2023 r. w odpowiednim od miejsca zamieszkania dzielnicowym, gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej.

typendium szkolne o charakterze socjalnym przyznawane jest na wniosek: rodziców, opiekunów prawnych niepełnoletniego ucznia, pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, dyrektora kolegium pracowników służb społecznych lub dyrektora ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.

Kryterium dochodowe przy stypendium szkolnym

Z pomocy finansowej mogą skorzystać rodziny, które spełniają tzw. kryterium dochodowe. Wysokość tej kwoty reguluje ustawa. W 2021 r. kryterium dochodowe wynosi 528 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. W praktyce oznacza to, że o stypendium szkolne wnioski mogą składać osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 528 zł.

Stypendium szkolne i zasiłek szkolny

Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego  dla uczniów zamieszkałych w m.st. Warszawie  realizowana jest przez Ośrodki Pomocy Społecznej, zgodnie z miejscem zamieszkania rodziny.

Stypendium szkolne od 1 września 2020 roku może być przyznane na zakup:

1. podręczników, które nie są udostępniane nieodpłatnie przez szkołę, lektur, encyklopedii, innych książek pomocnych w realizacji procesu dydaktycznego,
          2. komputerów stacjonarnych, laptopów lub tabletów,
          3. biletów miesięcznych lub kwartalnych uprawniających do korzystania z komunikacji miejskiej,
          4. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych,
          5. w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą.

Pomoc finansową może dostać uczeń, który znajduje się w trudnej sytuacji spowodowanej: niskim dochodem na osobę w rodzinie, wielodzietnością rodziny lub niepełną rodziną, występowaniem w domostwie: bezrobocia, niepełnosprawności, choroby ciężkiej, długotrwałej lub nieuleczalnej, alkoholizmu, narkomanii lub życiowej spowodowanej zdarzeniem  losowym.
          Wysokość wsparcia finansowego wynosi miesięcznie od 99,20 zł do 248 zł.

Jeżeli dochód na osobę w rodzinie wynosi od 422,40 zł do 528 zł wysokość stypendium nie powinna przekroczyć miesięcznie kwoty 186 zł. Jeżeli dochód na osobę w rodzinie wynosi mniej niż 422,40 zł wysokość stypendium nie może przekroczyć miesięcznie kwoty 248 zł.  Jeżeli w rodzinie występują inne okoliczności, o których mowa w art. 90 d ust. 1 ustawy o systemie oświaty, także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe – stypendium może wynosić powyżej 186 zł, ale nie więcej niż 248 zł.

W okresie od 1 września do 15 września rodzice uczniów mogą składać wnioski
          o przyznanie pomocy w formie stypendium szkolnego dla dziecka do ośrodków pomocy społecznej.

Zasiłek szkolny przysługuje uczniowi, który jest przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Wysokość zasiłku szkolnego wynosi jednorazowo do 620 zł i jest świadczeniem pieniężnym.

Załączniki: