• Projekty w liceum

• Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w I LO Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. Bolesława Limanowskiego

• 19.03.2024 20:58
        • I LO Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. Bolesława Limanowskiego jako jedno czterech warszawskich szkół ponadpodstawowych w semestrze letnim 2024 będzie realizowało projekt „Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole”!

• W ramach projektu w szkole odbędą się projekcje filmów i lekcje z ich wykorzystaniem. Filmy udostępnione w ramach programu na platformie Akademia.vod.mdag.pl dotyczą zagadnień w czterech obszarach: różnorodności kulturowej, ekologii, aktywizmu oraz filmu jako medium. Uczniowie i uczennice mają możliwość otrzymania certyfikatów uczestniczenia w programie Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole!

Program filmowy obejmie tytuły:

„Kraina miodu”(„Honeyland”), reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, Macedonia Północna 2018, 87 min (ekologia)

„Rzeka” („River”), reż. Jennifer Peedom, Australia 2021, 72 min (ekologia)

„Przeżyć” („Flee”), reż. Jonas Poher Rasmussen, Dania, Francja, Szwecja 2021, 92 min (różnorodność kulturowa)

„Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”), reż. Raoul Peck, USA, Francja, Belgia, Szwajcaria 2016, 89 min (różnorodność kulturowa, aktywizm)

„Inwigilacja. Dla dobra ogółu” („Total Trust”),reż. Jialing Zhang, Niemcy, Niderlandy 2023, 97 min (film jako medium)

„Wirtualna sobowtórka” („Made to Measure”), reż.Hans Block, Moritz Riesewieck, Cosima Terrasse, Niemcy, Austria, Szwajcaria 2022, 52 min (film jako medium)

„Lyra” („Lyra”), reż. Alison Millar, Irlandia, Wielka Brytania 2022, 94 min (aktywizm)

Program filmowy jest dostępny na stronie: https://akademia.vod.mdag.pl/pl/strona/od-ciekawosci-do-kreatywnosci-lato-2024, za pomocą której zorganizowane zostaną projekcje w ramach projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole. Wybrane do programu filmy pozwalają zrozumieć charakter współczesnych zmian społecznych i kulturowych, które wpływają na życia młodych ludzi. W 2024 roku osoby uczniowskie otrzymają zadanie spisania własnych pomysłów na filmy dokumentalne!

W ramach projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole w I LO Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. Bolesława Limanowskiego odbędzie spotkanie z Dominiką Cieślikowską, psycholożką i trenerką umiejętności antydyskryminacyjnych, która 12 marca po projekcji filmu „Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”), reż. Raoul Peck, zaplanowanej na godz. 12, poprowadzi lekcję. Pozostałe spotkania z uczniami prowadzi pani Magdalena Stokowska, nauczycielska języka polskiego.

Harmonogram spotkań w ramach projektu „Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole” oraz opisy filmów są dostępne na stronie: link.

Organizatorem projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity. Projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.