• Projekty w liceum

• Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w  Liceum Limanowskiego
        • Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w Liceum Limanowskiego

• 04.10.2023 13:45
        • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Limanowskiego  jako jedno z czterech wyłonionych szkół ponadpodstawowych na terenie Warszawy będzie realizowało projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole!
        • Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w I Liceum Ogólnokształcącym
          im. Bolesława Limanowskiego

W ramach projektu w szkole odbędą się projekcje filmów i lekcje z ich wykorzystaniem. Filmy udostępnione w ramach programu na platformie Akademia.vod.mdag.pl dotyczą zagadnień w czterech obszarach: różnorodności kulturowej, ekologii, aktywizmu oraz filmu jako medium.

Program filmowy obejmie tytuły:

1) “I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!”, reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, Szwecja, Dania, 88 min (blok tematyczny: film jako medium)

2) "Ostatnie pokolenie" ("The Last Generation"), reż. Mikołaj Borowy, Polska 2021, 59 min (blok tematyczny: ekologia, aktywizm)

3) “Twarze, plaże” (“Faces Places”), reż. Agnés Varda, JR Francja 2017, 89 min (blok tematyczny: aktywizm, wspólnoty lokalne)

4) "Simona" ("Simona"), reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2022,  91 min (blok tematyczny: ekologia)

5) “Instagramowa rodzina” (“Girl Gang”), reż. Susanne Regina Meures 2022 Szwajcaria 96 min (blok tematyczny: film jako medium)

6) “A wrony są białe” (“Crows Are White”), reż. Ahsen Nadeem USA 2022, 100 min (blok tematyczny: różnorodność kulturowa)

7) “Świat po pracy” (“After Work”), reż. Erik Gandini, Szwecja, Norwegia, Włochy 2023, 81 min (blok tematyczny: różnorodność kulturowa)

Koordynatorka projektu ze strony I LO im. Bolesława Limanowskiego jest pani Magdalena Stokowska, nauczycielka języka polskiego. Spotkania realizowane w ramach projektu mają na celu zwrócenie uwagi na formę prezentowanych filmów dokumentalnych – i stanowią zachętę dla uczniów do myślenia o własnych projektach twórczych – scenariuszach i wypowiedziach filmowych, które będą realizowane w kolejnych latach projektu.

W ramach Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole w I LO im. Bolesława Limanowskiego odbędzie spotkanie z Kają Klimek, edukatorką, tłumaczką, krytyczką filmową i popkulturowa, która 14 listopada poprowadzi lekcję po projekcji filmu “I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!”, reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck.

Harmonogram spotkań w ramach projektu „Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole” oraz opisy filmów są dostępne na stronie:

Organizatorem projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity. Projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.